Ocak 09 2022 0Yorum

Kiralık Forklift Seçiminde Vinccim Firma Farkı

KİRALIK FORKLİFT

Forklift; kaldırma ve taşıma amacıyla, bir yük altına yerleştirilmek üzere ön tarafında aparatı bulunan, güçle çalışan çatallı bir platforma sahip, küçük endüstriyel bir araçtır. Forkliftler, depolama hizmetleri başta olmak üzere bir çok endüstriyel alanda, ihtiyaçlara çözümler üretmektedir.

Forkliftler, elektrikli ve içten yanmalı motorlar ile çalışmaktadırlar.  Bazı forkliftler operatörlerinin makineyi sürerken ve çalıştırırken oturmasına izin verirken, bazı forkliftler operatörün ayakta durmasını gerektirir.

Forkliftler genel olarak hangi alanlarda kullanılır ?

  1. İnşaat alanlarındaki çok faydalı ekipman olarak hizmet vermektedir, zira zorlu arazi üzerinde yüksek binalarda ağır yapı malzemelerini taşımak için kullanılabilir. Bir kaldırma asansörünün ve bir taşıma aracının işlevlerini birleştirir ve verimli hale getirir. Forkliftler, nakliye kamyonundan tuğla, inşaat malzemeleri ve çelik kirişleri boşaltabilir ve bunları iş sahasına taşıyabilir.
  2. Forkliftlerin en yaygın kullanım alanı depolardır. Ağırlıklı olarak kamyonların yüklenmesi ve boşaltılması ve malların taşınması, istiflenmesi için kullanılır. Ağır işler için yüksek tonajlı forkliftlerden,  yaya kumandalı istifleyicilere kadar geniş bir forklift yelpazesi mevcuttur. Forkliftler, genel depolama hizmetleri için bir tonluk kapasiteden, konteyner taşımaları için 50 ton kapasiteye kadar, değişen ihtiyaçlara göre çeşitli ebat ve tonajlarda üretilmektedirler.
  3. Geri dönüşüm kamyonlarının veya konteynırlarının boşaltılması ve içeriklerinin ayrıştırılması için geri dönüşüm operasyonlarında da kullanılır. Forkliftler, düz kamyonları, traktör römorklarını, asansörleri ve demiryolu araçlarını verimli bir şekilde yükleyebilir ve boşaltabilir. Çatal ekleri, çatalları kayabilen lastikler gibi malzemelerin taşınmasında kullanılabilir.
  4. Günümüzde ağır konteynerler, dökme konteynırları dağıtım kamyonlarından liman depolama bölgelerine ve daha sonra gemilere taşımak için kullanılıyor. Tahliyenin ardından, ahşap ve çelik sevkiyatlarını taşımak için kullanılır.

 

Yükleme / boşaltma işlemini başlatmadan önce, çalışma alanı iyi hazırlanmış olmalıdır. Aracın freni kurulmalıdır. Forkliftin devrilmesini önlemek için traktöre bağlı olmayan yarı römorku destekleyen sabit krikolar monte edilmelidir. Aracın giriş kapısının yüksekliğinin forkliftin yüksekliğini en az 5 cm kadar temizlediğinden emin olun. Ayrıca, rıhtımların yanı sıra rıhtım plakalarının tıkanıklıklarının olmadığından ve tamamen kuru olduğundan emin olun. Yük olmadan seyahat ederken çatallar aşağıya bakılmalı ve bir yük ile seyahat ederken yukarı kaldırılmalıdır.

 

Bir Cevap ya da Yorum Yaz